Ako som uzatvoril svoju prvú PZP

Nikdy som nepatrila medzi najopatrnejších vodičov, som občas agresívna, ale dodržiavam cestné zákony a predpisy a vždy som sa riadila rýchlostným limitom. Kvôli týmto veciam, mám niekoľko priestupkov; všetky boli zaplatené v plnej výške, ale cena môjho poistenia auta je vyššia práve kvôli nim. To bolo vždy na dohode medzi mojou babičkou a mnou, že som mohla zostať na jej PZP, pokiaľ  budem študovať, čo som aj urobila. Dohoda by sa zmenila, ak by som sa vydala, a budem vyňatá z jej zákonnej poistky. Ja som sa vydala, keď mi bolo 24 rokov. Pretože je  protizákonné, aby sa jazdilo na aute  bez poistenia, toto som nemohla riskovať a musela uvažovať o vlastnom PZP.

Dohovorila som si schôdzku s poisťovacím agentom. Keď  som si sadla a začala hovoriť, bola som trochu v strese. Vytiahol môj vodičský záznam a stále po mne pozeral cez hornú časť obrazovky svojho počítača. To nevyzeralo dobe. Povedal mi, že moje PZP bude vysoké kvôli mojej vodičskej minulosti,  viacerých trestných činov a druhu trestných činov, ktoré som mal. Našťastie, tam bolo niekoľko vecí, ktoré mohli urobiť pre zníženie mojej poistnej sadzby za povinné zmluvné poistenie. V tom čase som vlastnila svoj vlastný dom, tak nebolo možné zahŕňať dom do mojej poistnej zmluvy. Bol som schopný dostať malú zľavu za zmluvu o PZP. Ďalšie zľavy, že som študentkou, viaceré zľavy na poistenie auta, palivovú zľavu, pretože riadim hybridný automobil a mierne lepšiu sadzbu, pretože som žena. Agent tiež uviedol, že ak by som nespôsobila nehodu a nedostala pokutu, mala by som poistenie zadarmo po dobu šiestich mesiacov. Potom som mohla prísť a hovoriť s ňou o zľave na PZP. Všetky tieto zľavy mi ušetrili viac ako sto eur za mesiac!

Dôležitá otázka bola, čo robiť, ak chcem ušetriť peniaze na poistení? Odpoveď bola šokujúca. Mohla by som ušetriť až 500 € ročne, ak by poistili moje doklady a auto. Znelo to lákavo ale konečný výsledok bude, že keby som sa dostala do dopravnej nehody moje auto nebude mať žiadnu ochranu a ja by som nemala žiadne poistenie auta navyše nepreplatili by mi škody. Povinné zmluvné poistenie by uhradilo škody spôsobené mojou vinou, ale iný nebude mať žiadnu ochranu v mojom. Pretože nemám auto, ktoré riadim výlučne ja, bolo pre mňa dôležité, aby sa to vzťahovalo aj na ostatných, tak som odmietla túto ,,sporiacu“ myšlienku. Celkovo som rada, že som sa išla porozprávať s niekým tvárou v tvár, v opačnom prípade by som možno nikdy neušetrila tak veľa, aj keď sa považuje za vysokorizikového vodiča pri PZP.